Międzynarodowa konferencja „Non-Western Approaches in Environmental Humanities”

• Międzynarodowa konferencja „Non-Western Approaches in Environmental Humanities”
  • W dniach 11-13 lipca 2022 roku we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się międzynarodowa konferencja „Non-Western Approaches in Environmental Humanities”.

Głównym celem konferencji (skorelowanej z tematyką projektu „Nieantropocentryczna Podmiotowość Kultury” realizowanego w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Uniwersytecie Warszawskim pod kierownictwem prof. ucz. Pawła Piszczatowskiego) jest refleksja nad ramami teoretycznymi w humanistyce środowiskowej, stanowiącymi alternatywę  (lub twórcze uzupełnienie) dla podejść ukształtowanych na gruncie zachodniej myśli humanistycznej oraz promowanie rozważań teoretycznych dotyczących relacji między człowiekiem a środowiskiem, które zostały rozwinięte w innych niż amerykański i zachodnioeuropejski kontekstach kulturowych. Chodzi więc o otwarcie się na trendy i koncepcje teoretyczne wypracowane przez badaczki wywodzące się z różnych kręgów geograficznych, zwłaszcza z Globalnego Południa oraz na dziedzictwo kultur autochtonicznych. Węższe rozumienie perspektywy „niezachodniej” odnosi się także do perspektyw badawczych stosowanych w skali lokalnej. Dlatego istotnym celem konferencji jest także skoncentrowanie się na kontekście wschodnioeuropejskim.

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej.

Część wydarzeń w ramach konferencji będzie transmitowana na kanale naszego Wydziału w serwisie YouTube:

Serdecznie zapraszamy!

Data publikacji: 07 lipca 2022