• Szkoła Letnia Wydziału Neofilologii – Edukacja szyta na miarę. Specjalne i dodatkowe potrzeby uczennic i uczniów języków obcych
  • Serdecznie zapraszamy do udziału w Studenckiej Szkole Letniej Edukacja szyta na miarę. Specjalne i dodatkowe potrzeby uczennic i uczniów języków obcych.

Celem tegorocznej edycji, która odbędzie się stacjonarnie w dniach 3-7.07.2023 r., jest podniesienie wiedzy i kompetencji studentek i studentów Wydziału Neofilologii w zakresie specjalnych i dodatkowych potrzeb uczniów oraz zwiększania szans edukacyjnych osób uczących się języków obcych.

Uczestniczki i uczestnicy zapoznają się z teoretycznymi i praktycznymi aspektami szeroko rozumianych specjalnych i dodatkowych potrzeb ucznia w kontekście nauczania i uczenia się języków obcych tak, aby w swojej przyszłej pracy nauczycielskiej byli w stanie trafnie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich osób uczących się, zapewniając tym samym skuteczną i włączającą naukę języka obcego.

Szkoła letnia, w wymiarze 30h, zakłada spotkania konwersatoryjne ze specjalistami, spotkania z praktykami (nauczycielami, pedagogiem i psychologiem) oraz z osobami, które mają osobiste doświadczenie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jako osoby z niepełnosprawnością czy też specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

Inicjatywa adresowana jest do studentek i studentów Wydziału Neofilologii UW

realizujących ścieżkę metodyczną oraz osób zainteresowanych dydaktyką języków obcych i edukacją włączającą (inkluzywną).

Zakres tematyki obejmować będzie następujące zagadnienia:

1. Potrzeby ucznia języka obcego a podejście włączające i uniwersalne
    2. Zróżnicowane podejście a indywidualizacja i personalizacja nauczania
    3. Specjalne potrzeby edukacyjne – indywidualne doświadczenia w uczeniu się w języków obcych
    4. Specyficzne trudności w uczeniu się a nauka języka obcego (dysleksja, ADHD, ASD-zespół Aspergera)
    5. Metody i podejścia w nauczaniu uczniów ze specjalnymi i dodatkowymi potrzebami
    6. Komunikacja nauczyciela języka obcego z rodzicami ucznia, pedagogiem i psychologiem szkolnym

Określenie nakładu pracy studentów niezbędnego do uzyskania zakładanych efektów kształcenia w kategoriach punktów ECTS: 3

Język prowadzenia: polski

Data: 3-7.07.2023, godz. 9:45 – 14:45

Miejsce: Szkoła Letnia w trybie stacjonarnym (ul. Dobra 55)

Zapisy: https://forms.gle/zCvbtsgY7ys2eDmm8

Rejestracja rusza 29 maja i potrwa do 18 czerwca br.

Data publikacji: 29 maja 2023