Informacje Dziekanatu Wydziału Neofilologii o postępowaniach wszczętych przed 30 kwietnia 2019 r.

Rozwój kadry

Informacje dla Promotorów i Doktorantów dotycząca przewodów doktorskich wszczętych przed 30 kwietnia 2019 r. 


Przewody wszczęte przed 30 kwietnia 20219 r. będą prowadzone i dokończone wg „starych” przepisów i zasad. Przewody niezakończone do 31 grudnia 2024 r. zostaną umorzone. Czynności związane z przeprowadzeniem przewodu, które wykonywała wcześniej Rada Wydziału Neofilologii, przejęły odpowiednie Rady Naukowe Dyscypliny. Dziekanat Wydziału Neofilologii prowadzi jednak nadal obsługę administracyjną ww. przewodów.

 

Zmiana zasad pokrycia przez Uniwersytet Warszawski kosztów przewodu / postępowania doktorskiego.


Zgodnie z Par 4 pkt 17 Zarządzenia nr 136 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 21 lipca 2023 r. oraz interpretacją przekazaną przez Biuro Rad Naukowych, pokrycie kosztów przewodu doktorskiego / postępowania doktorskiego przysługuje osobom, które w okresie nieprzekraczającym trzech lat od dnia ukończenia studiów doktoranckich lub Szkoły Doktorskiej na Uniwersytecie Warszawskim złożyły rozprawę doktorską przewodniczącemu organu doktoryzującego.

W uzasadnionych przypadkach Rektor może indywidualną decyzją wydłużyć ten okres.

 

Wskazówki dla Promotorów


Promotor po przyjęciu pracy doktorskiej składa w Dziekanacie wnioski adresowane do właściwej Rady Naukowej Dyscypliny o powołanie recenzentów, zatwierdzenie dyscypliny podstawowej i dodatkowej oraz o powołanie komisji do przeprowadzenia dalszych etapów przewodu:

  • komisja do przeprowadzenia egzaminu z dyscypliny podstawowej, dopuszczenia pracy i przeprowadzenia obrony doktorskiej składa się z przewodniczącego, promotora, recenzentów i min. trzech członków spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego, członków RND;
  • istnieje możliwość powołania dwóch komisji w różnych składach tj. komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu: min. 4 członków spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego (w tym promotor) oraz komisji doktorskiej do dopuszczenia pracy i przeprowadzenia obrony doktorskiej: promotor, recenzenci oraz min. 4 członków spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego, członków RND;
  • zgodnie z wykładnią Rady Doskonałości Naukowej w skład komisji doktorskich (z pominięciem promotora i recenzentów) powinni wchodzić wyłącznie obecni członkowie Rady Naukowej Dyscypliny, która proceduje przewód. Odstępstwa od tej zasady wymagają uzasadnienia merytorycznego i zgody RND.
  • komisja do przeprowadzenia egzaminu z dyscypliny dodatkowej w składzie: przewodniczący (ta sama osoba, która przewodniczy we wszystkich pozostałych komisjach), promotor i egzaminator z dyscypliny dodatkowej. (O informacje kto jest aktualnie egzaminatorem z danego przedmiotu prosimy zwrócić się do Dziekanatu.);
  • jeśli doktorant jest cudzoziemcem i nie posługuje się językiem polskim promotor może wystąpić do Rady Naukowej Dyscypliny o wyrażenie zgody na przeprowadzenie egzaminów i publicznej obrony pracy doktorskiej w języku obcym.

 

Komplet dokumentów prosimy przesłać do Dziekanatu.

 

Wskazówki dla Doktorantów


Doktorant wprowadza pracę doktorską do systemu APD, gdzie jest weryfikowana przez system antyplagiatowy.

 

Następnie Doktorant składa 3 egzemplarze rozprawy doktorskiej oraz jeden egzemplarz pracy na nośniku elektronicznym (płytka CD, pendrive, itd.). Nie ma określonych wymogów co do wyglądu strony tytułowej i sposobu oprawy pracy, dobrym zwyczajem jest korzystanie z wytycznych pracy magisterskiej/licencjackiej. Rozprawa powinna zawierać streszczenie w języku polskim i angielskim.

 

Doktorant składa również oświadczenie autora pracy.

 

Doktorant zdaje egzaminy w przewodzie doktorskim – z dyscypliny podstawowej oraz z dyscypliny dodatkowej (zazwyczaj jest to filozofia, psychologia lub socjologia). Doktoranci, którzy mają dyplom ukończenia studiów w zakresie filologii obcej lub uzyskali certyfikat potwierdzający znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie B2 lub wyższym, są zwolnieni z egzaminu. Lista honorowanych certyfikatów znajduje się w Załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 stycznia 2018 r.

 

Informacji odnośnie przewodów doktorskich wszczętych przed 30 kwietnia 2019 r. udziela pani mgr Martyna Cinak -Modzelewska, nr pokoju 2.320, tel. 22 552 09 58, mail: m.cinak-modzelewska@uw.edu.pl