Rada Interesariuszy

 

Wpisując się w światowe trendy rozwoju uczelni, Uniwersytet Warszawski stale dąży do rozwoju i zacieśniania współpracy z najważniejszymi podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wydział Neofilologii jako jeden z największych wydziałów UW nieustająco angażuje się w umacnianie pozycji Uniwersytetu Warszawskiego jako najlepszej polskiej uczelni badawczej oraz jednej z wiodących europejskich jednostek badawczo-dydaktycznych.

Obok rozwoju badawczego pracowników, nadrzędnym celem Wydziału pozostaje także przekazanie studentom pogłębionej, transdyscyplinarnej wiedzy oraz przygotowanie ich do funkcjonowania na rynku pracy, zarówno w środowisku biznesowym, jak i w obszarach m.in. dyplomacji, administracji, edukacji, kultury czy mediów.

W tym celu powołana została Rada Interesariuszy – ciało opiniodawczo-doradcze i konsultacyjne , zrzeszające najważniejszych ekspertów danego obszaru. Celem Rady jest wsparcie i opiniowanie działań Wydziału Neofilologii UW oraz zaangażowanie w rozwój naukowy i zawodowy zarówno jego studentów, jak i pracowników akademickich.

Rada realizuje swoje cele poprzez:

– wspieranie działań badawczych i dydaktycznych realizowanych na WN UW, ze szczególnym uwzględnieniem działań realizowanych w ramach wspólnych inicjatyw akademickich,
– udział w dyskusji podczas posiedzeń Rady Interesariuszy, wskazywanie kompetencji przydatnych absolwentom WN UW na rynku pracy,
– określanie efektów kształcenia i profilu absolwenta kierunków studiów prowadzonych na WN UW,
– opiniowanie programów studiów realizowanych w ramach kierunków WN UW.

 

Członkowie Rady Interesariuszy Wydziału Neofilologii:

 

Edwin Bendyk

Dziennikarz, aktywista społeczny, pisarz i publicysta, związany z tygodnikiem „Polityka”. Zajmuje się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne. Twórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas. Wykładowca Centrum Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadził w ramach DELab Laboratorium Miasta Przyszłości. Członek Polskiego PEN Clubu. Od lipca 2020 prezes Fundacji im. Stefana Batorego.

 

Małgorzata P. Bonikowska

Kanadyjska dziennikarka, producentka podcastów, językoznawczyni, nauczycielka języka angielskiego, autorka, edukatorka i działaczka społeczna, wykształcona w Polsce i Wielkiej Brytanii. Jest redaktorką naczelną “Gazety” (www.gazetagazeta.com) i anglojęzycznego podcastu POLcast (www.mypolcast.com) wydawanego w Toronto w Kanadzie. Zanim zamieszkała w Kanadzie, była wykładowcą w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej pasją jest promowanie Polski w Kanadzie i Kanady w Polsce.

 

Jan Elbanowski

Związany z Oficyną Literacką Noir sur Blanc jako promotor książek od 2010 roku, od 2022 roku jako członek zarządu i dyrektor ds. handlu i promocji. Socjolog i badacz społeczny z doświadczeniem w zakresie projektów rozwojowych i ewaluacji działań w sektorze NGO, współpracował m.in. z Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Polin, m. st. Warszawa i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Autor ekspertyz dla Instytutu Badań Edukacyjnych.

 

Anna Fotowicz

Doradczyni handlowa i marketingowa dla kluczowych klientów Business France Global, misji ekonomicznej Ambasady Francji. Absolwentka Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na wydziale Neofilologii UW. W 2013 r. zdobyła podwójny dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Sztrasburgu. Stypendystka rządu francuskiego. Specjalistka w dziedzinie wiedzy o winach. Członkini Stowarzyszenia Sommelierów  Polskich.

 

dr Gabriel Gietzky

Reżyser, aktor, wykładowca akademicki, scenarzysta i producent teatralny. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie i Aktorstwa na Wydziale Lalkarskim PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu. Stypendysta Wydziału Reżyserii DAMU w Pradze. Reżyser ponad 50 spektakli i aktor w ponad 20 rolach teatralnych. Zawodowo związany jako aktor z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie, jako dyrektor z Teatrem Dormana w Będzinie oraz Teatrem Pinokio w Łodzi. Reżyser w teatrach: Powszechnym, Laboratorium, Polskim, Buffo, Palladium w Warszawie, Współczesnym i Polskim we Wrocławiu, Horzycy w Toruniu, Miejskim w Gdyni, Śląskim i Bez Sceny w Katowicach, Jaracza w Olsztynie, Divadlo Komedie w Pradze. Otrzymał honorowe wyróżnienie na Festiwalu Szekspirowskim w Gdyni za „Kupca weneckiego” W. Szekspira oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2016 wyreżyserował w 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira prapremierę nigdy wcześniej nie tłumaczonego na polski tekstu „Dwóch szlachetnych krewnych”. Ze studentami aktorstwa prowadzi zajęcia ze scen współczesnych, monologów wierszem, ze studentami reżyserii z propedeutyki reżyserii i dramaturgii.

 

Michał Kasprzyk

Head of Alcon Global Services Regional Center, globalnego lidera w obszarze okulistyki. Posiada 18-letnie doświadczenie zawodowe, które zdobywał, pełniąc różne role lokalne jak i globalne w obszarach takich jak Finanse i Kontroling, SSC/GBS, sprzedaż oraz IT. W swojej karierze zajmował się m.in. budową globalnych struktur w obszarze FP&A, budową nowych centrów SSC/GBS, czy optymalizacją procesów finansowych i kontrolingowych. Z firmą Alcon jest związany od ponad 3 lat, odpowiada za budowę i rozwój wielofunkcyjnego centrum Alcon Global Services w Warszawie.

 

Radosław Kietliński

Dziennikarz radiowy i telewizyjny, obecnie Członek Zarządu stacji radiowej Muzo.FM.  W czasach licealnych związany z kontrkulturą, współorganizator koncertów punk rockowych, wydawca undergroundowych zinów i uczestnik nocnego życia Stolicy. Studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Karierę dziennikarską zaczynał w programie IV Polskiego Radia. Związany z Informacyjną Agencją Radiową, Radiem Eska, Super FM, Radiem Wawa. Korespondent zagraniczny polskich mediów w Sarajewie, Moskwie, Kijowie, Bagdadzie i Kabulu. Od 2000 roku związany z Polsatem. Relacjonował konflikty  na Bałkanach, w Iraku, Afganistanie, Demokratycznej Republice Konga, Cyecyeni i sytuacje kryzysowe: atak terrorystyczny na teatr na Dubrowce w Moskwie i szkołę w Biesłanie, powódź w Polsce w 1997 roku, wydarzenia po wielkich  trzęsieniach ziemi w Iranie i Turcji. Współtwórca kanału informacyjnego Polsat News. Autor filmów dokumentalnych. Laureat nagrody Grand Press za dokument “Talibowie – druga strona wojny”, nominowany do tej nagrody za film “Barnevernet – polowanie na dzieci”.

 

Rafał Kijonka

Ekonomista z 20-letnim doświadczeniem biznesowym, wiceprezes zarządu Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej (Swiss Chamber Poland), prezes i współzałożyciel SoftyLabs – butikowej spółki programistycznej. Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w globalnych firmach (Adecco i Manpower – odpowiadając za rozwój biznesu oraz dbając o kluczowych klientów), jak i wprowadzając na polski rynek marki szwajcarskie (Mensys Group oraz Swisslinx). Skoncentrowany na obszarze HR i IT, odpowiadał również za współpracę z ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) oraz ASPIRE (Stowarzyszenie IT i Business Process Services). Przez wiele lat zaangażowany był w pozyskiwanie inwestycji do Polski oraz kooperację z PAIiIZ (Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych) / PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu), Agencjami Rozwoju Regionalnego i Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Od 2011 roku w zarządzie Fundacji FORUM, w ramach której m.in. współorganizował konferencje TEDxKraków oraz prowadzi projekty pomocowe i charytatywne.

 

Maciej Makowski

Wydawca i redaktor, prezes zarządu wydawnictwa Prószyński Media. Był jednym z założycieli, a następnie sekretarzem generalnym Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki (PSMF). Związany z miesięcznikiem „Fantastyka” od samego początku istnienia (1982) – najpierw jako redaktor techniczny, później jako prezes wydającej pismo spółki Fantastyka, a w 2006 – redaktor naczelny pisma. Od 1990 związany z wydawnictwem Prószyński i S-ka, w latach 2000–2002 zarządzał jako dyrektor generalny pionem wydawnictw prasowych, pełnił też funkcję wiceprezesa. Od 2002 prezes i współzałożyciel wydawnictwa Prószyński Media, w latach 2008–2009 również prezes Prószyński i S-ka. Po fuzji obu firm pełni funkcję prezesa zarządu. Był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Związku Kontroli Dystrybucji Prasy oraz członkiem Rady Nadzorczej Polskich Badań Czytelnictwa. Jest przewodniczącym rady nadzorczej Platformy Dystrybucyjnej Wydawnictw. Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Jacek Mulczyk-Skarżyński

Absolwent Instytutu Romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca kursów edukacyjnych i autorskich zeszytów ćwiczeń, znany jako Pan od francuskiego. Jako pierwszy nauczyciel w Polsce zaczął uczyć za pomocą mediów społecznościowych: najpierw na Snapchacie, potem na Instagramie, TikToku i YouTube. Założyciel autorskich szkół: Oranżeria Pana od francuskiego na warszawskim Mariensztacie oraz Parolerie – Cabinet d’expériences linguistiques w samym sercu paryskiego Montmartre. Autor bestsellerowych ebooków do nauki języka francuskiego. Mówi, że jego największym sukcesem jest zainteresowanie francuskim ludzi, którzy tego języka nie znają, nigdy nie planowali poznawać, albo wręcz go nie lubią.

 

Wojciech Parchem

Ukończył studia wokalne w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie. Jest również absolwentem studiów MBA prowadzonych przez Akademię Ekonomiczną w Poznaniu wraz z Georgia State University w Atlancie, a także Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w którym ukończył także Studium Doktoranckie.  Laureat VI Międzynarodowego Konkursu Śpiewu Koloraturowego im. Sylvii Geszty w Luxemburgu. W latach 1998-2017 związany był zawodowo z Warszawską Operą Kameralną, na której scenie wykonał liczne pierwszoplanowe role tenorowe, a także brał udział w tournées zagranicznych w Hiszpanii, Francji i Japonii. Ponadto występował na scenach Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, Sophiensaele w Berlinie, Opery Wrocławskiej, Polskiej Opery Królewskiej, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Teatru Narodowego w Warszawie, a także w filharmoniach: Narodowej, Bałtyckiej, Pomorskiej, Krakowskiej, Zielonogórskiej; Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Tonhalle w Zurychu, Cité de la Musique w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Palau de la Música w Walencji, Filharmonii w Brnie i innych. Współpracował z wieloma zespołami muzyki dawnej w kraju i za granicą oraz dokonał nagrań dla Polskiego Radia i firm fonograficznych. Poza działalnością artystyczną od 2006 roku pełni funkcje menedżerskie, m.in. jako kierownik działu organizacji pracy artystycznej w Warszawskiej Operze Kameralnej (2013-2017) czy pełnomocnik dyrektora ds. organizacji wydarzeń krajowych i międzynarodowych w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (2017-2019).

 

Barbara Piegdoń-Adamczyk

Dziennikarka, redaktorka i kulturoznawczyni, związana z „Gazetą Wyborczą” od momentu jej powstania. W latach 1993-2004 redaktorka naczelna i dyrektorka jej oddziału na Dolnym Śląsku, 2004-2015 redaktorka naczelna oddziału w Łodzi. Od 2015 wydawczyni kwartalnika „Książki. Magazyn do czytania” i osoba odpowiedzialna za współpracę „Gazety Wyborczej” z wydawnictwem Agora i innymi spółkami wydawniczymi. Była redaktorką tygodnika „Region” i „Dziennika Dolnośląskiego” oraz współpracowała z polskim oddziałem BBC. Jest pomysłodawczynią maturalnych polonezów w centrach polskich miast oraz inicjatorką lokalnych działań we Wrocławiu i Łodzi. W latach 2021-2022 przewodniczyła kapitule Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima przyznawanej przez Dom Literatury w Łodzi, zasiadała w kapitule nagrody gospodarczej województwa łódzkiego. Od 2019 r. prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskiem na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Laureatka nagrody Ostre Pióro (2007). W 2014 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Magdalena Rigamonti

Dziennikarka prasowa i radiowa, autorka książek, specjalizuje się w tematyce politycznej i społecznej. Obecnie związana z redakcją Onetu. Wcześniej tworzyła wraz z Maksymilianem Rigamontim cykl RigamontiRazy2 dla „Dziennika Gazety Prawnej”. W Radiu Tok Fm przygotowała podcasty, m.in. nagrodzoną Grand Pressem serię „Rzeczpospolita Kościelna”. Wcześniej pracowała m. in. w tygodnikach „Wprost” i „Newsweek”. Wielokrotnie nagradzana za swoją pracę dziennikarską — za wywiady prasowe otrzymała m.in. Grand Press, Nagrodę im. Dariusza Fikusa i Mediatora. Jest autorką książek, m.in. „Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek” (2014), „Straty. Żołnierze z Afganistanu” (2015; wraz z Maksymilianem Rigamontim), „Dorosnąć do śmierci” (2016; wraz z Maksymilianem Rigamontim), a także „Echo” (wraz z Maksymilianem Rigamontim), nagrodzonej Pictures of the Year International 2018. 24 sierpnia 2022 roku ukazała się jej najnowsza książka „Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie”. Jest członkinią Press Club Polska.

 

Weronika Szwarc-Bronikowska

Ekspertka mediowa, przedsiębiorczyni. Z branżą mediową związana od 1997 roku. Współzałożycielka i wiceprezeska domu mediowego Media People, lidera branży od początku jej istnienia, świadczącego również usługi z zakresu konsultingu marketingowego i biznesowego. W 2017 roku była jedną z dwóch ambasadorek Mercedes-Bez Polska w kampanii She’s Mercedes, prezentującej polskie przedsiębiorczynie w branży reklamowej. Pracowała min. dla A+E Networks, Agora, Astra Satelite, Richard Bittner, Budimex, BNP Paribas Real Estate, Candy, Caparol, HTC, Franke, Matras, Madej i Wróbel, Marvipol, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Murator, Mokate, PARP, Polska Woda, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Prószyński i S-ka, Roca, Smyk, Tacit Investment i wielu innych. Ekspertka w obszarze strategii komunikacji mediowych, planowania i zakupu mediów offline, mediów online, social mediów i obsługi klienta.

 

dr Piotr Szymczak

Tłumacz książek, tłumacz przysięgły, edukator pracujący między językiem angielskim i polskim. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Oxford University (oba z wyróżnieniem), doktor literaturoznawstwa. Przełożył kilkadziesiąt książek na język polski i kilka na język angielski, a także sztuki teatralne i listę dialogową do filmu. Przez lata uczył przekładu i przekładoznawstwa jako nauczyciel akademicki w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Członek European Society for Translation Studies  oraz Polskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Książek (STL), dla którego prowadzi internetowy program z audycjami poświęconymi przekładowi (podcast „Na przekład”), docierający do setek polskich tłumaczy na całym świecie. Pomysłodawca i realizator poradnika STL, który pomaga tłumaczom literatury stawiać pierwsze kroki w zawodzie. Prowadzi projekt Humanities for Health, w  ramach którego studenci tłumaczeń z Instytutu Anglistyki UW poświęcają swój czas i umiejętności, aby tworzyć polskie tłumaczenia informacji medycznych dla Cochrane  Collaboration.

 
 

Sprawozdanie z posiedzenia 27.02.2023
Sprawozdanie z posiedzenia 29.09.2023
Sprawozdanie z posiedzenia 18.03.2024