• Teksty specjalistyczne i naukowe w ujęciu historycznym i kontrastywnym (Historische Fach- und Wissenschaftstexte kontrastiv)
  • Konferencja międzynarodowa niemieckiego Koła Naukowego „Języki uczonych i języki naukowe w ujęciu historycznym” (Arbeitskreis für Historische Gelehrten- und Wissenschaftssprachen)
    zorganizowana przez Wydział Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego
    przy współpracy z Wydziałem Neofilologii UW, Instytutem Filologii Niemieckiej na uniwersytecie Juliusa Maximiliana w Würzburgu i Instytutem Neofilologii na uniwersytecie w Uppsali

10–12 września 2021
    Konferencja zdalna

Teksty analizowane pod względem ich naukowości i fachowości stawiają  badaczy  przed  problemem   rozróżnienia   między   językami   specjalistycznymi a naukowymi. Problematyka tego rodzaju pojawia się nie tylko w odniesieniu do tekstów historycznych, lecz dotyczy również tekstów współczesnych. Poza tym zagadnienia fachowości i naukowości w tekstach można badać w ujęciu kontrastywnym. Wprowadzenie  terminów  lingwistycznych  język  specjalistyczny język naukowy nie zmienia jednak faktu, że języki: specjalistyczny i naukowy  nie podlegają stabilnej, kulturowo niezależnej konceptualizacji.

Analiza kontrastywna tekstów może być przeprowadzona wieloaspektowo. Teksty pozwalają na badanie według określonych właściwości i kryteriów jako typ, rodzaj lub gatunek lub jako odmiana stylistyczna bądź odmiana związana z określonym rejestrem; teksty podlegają również analizie leksykalnej i składniowej. Badanie kontrastywne może być przykładowo prowadzone ze względu na pochodzenie tekstów, ich związek z określoną miejscowością, miastem, prowincją czy krajem, czyli ze względu na przypisanie tekstu do konkretnej, historycznie mniej lub bardziej określonej wspólnoty językowej i kulturowej. Ponadto kryterium czasowe odgrywa w badaniu kontrastywnym istotną rolę, przy czym forma tekstu świadczy o stanie i rozwoju języków specjalistycznych i naukowych w określonym czasie.

Właśnie te perspektywy badawcze stanowią główną problematykę konferencji. Program dotyczy kwestii, czy i w jakim stopniu języki specjalistyczne i naukowe zbliżają się do siebie ze względu na ich właściwości, czas powstania, czy też nie można ich od siebie w sposób ścisły odróżnić. Mile widziane są wystąpienia  na  temat  stanu  i   rozwoju  tekstów  dokumentujących i przekazujących wiedzę od początków piśmiennictwa po czasy nowożytne. Tematyka tekstów jest niczym nieograniczona. Jesteśmy w takim samym stopniu zainteresowani analizą tekstów akademickich z takich dziedzin, jak np. medycyna, aptekarstwo czy prawo, jak również badaniem tekstów nieakademickich dotyczących przykładowo wiedzy kulinarnej. Obok dostępnych i znanych badań prozy fachowej spodziewamy się wystąpień pochodzących z innych tradycji badań, np. analiz gramatyk, tezaurusów, wokabularzy, glosariuszy, (nie-)systematycznych badań terminologicznych czy przedstawienia wybranych typologii.

Przewidujemy 30 minut na wystąpienie z dyskusją.

Prosimy o przesłanie propozycji wystąpień (tytuł i abstrakt do 4000 znaków ze  spacjami)  do 15.04.2021 do dr hab. Anny Just konferencja.wls@gmail.com

Języki konferencji: język niemiecki, język polski (zapewniamy tłumaczenie wystąpienia na język niemiecki)

Przewidujemy publikację wystąpień w tomie pokonferencyjnym w serii Lingua Academica. Beiträge zur Erforschung historischer Gelehrten- und Wissenschaftssprachen (red. serii Wolf Peter Klein (Würzburg), Michael Prinz (Uppsala), Jürgen Schiewe (Greifswald)) po uzyskaniu dwóch pozytywnych recenzji.

Życzymy nam wszystkim udanej konferencji i interesujących dyskusji pomimo ograniczeń pandemicznych.

Komitet organizacyjny:

Grzegorz Pawłowski, Warszawa