• Prof. dr hab. Józef Kwaterko z Instytutu Romanistyki (Wydział Neofilologii) otrzymał prestiżową nagrodę Governor General’s International Award for Canadian Studies 2023
  • Nagroda ta przyznawana jest przez International Council for Canadian Studies dla wybitnych i zasłużonych badaczy promujących studia kanadyjskie na świecie i jest najwyższym odznaczeniem, jakie może otrzymać naukowiec zajmujący się studiami kanadyjskimi. Po raz pierwszy w historii otrzymał ją Polak.

Od wielu lat obserwuję wybitne dokonania Pana Profesora, zarówno na UW jak i poza nim, i tym bardziej cieszę się, że Jego działalność została dostrzeżona przez tak szacowną instytucję jak International Council for Canadian Studies – powiedziała prof. UAM Dagmara Drewniak, Prezeska Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich.

Profesor Kwaterko specjalizuje się w kulturze frankofońskiej, w szczególności literaturze Québecu i Kanady Francuskiej. W obszarze jego zainteresowań znajduje się również analiza dyskursu społecznego, teoria powieści, tożsamość kulturowa w literaturze oraz literatura obszaru Karaibów frankofońskich (Antyle-Gujana, Haiti).

Wręczenie nagrody odbędzie się podczas gali na York University w Toronto 9 czerwca 2023r.

Data publikacji: 17 maja 2023