Ze smutkiem zawiadamiamy, iż w dniu 3 czerwca zmarł dr Krzysztof Smolana.

• Ze smutkiem zawiadamiamy, iż w dniu 3 czerwca zmarł dr Krzysztof Smolana.
  • Z głębokim żalem przekazujemy informację, iż w dniu 3 czerwca odszedł dr Krzysztof Smolana. – wybitny naukowiec, archiwista i wieloletni pracownik Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Smolana był uznanym ekspertem w dziedzinie archiwistyki, historii polskiej emigracji w krajach Ameryki Łacińskiej, historii polskiej dyplomacji oraz historii Meksyku. Naukowo związany był z Instytutem Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, a szczególnie z Zakładem Historii i Kultury Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej, ale także z Polską Akademią Nauk oraz Archiwum Akt Nowych.

W trakcie swojej kariery zrealizował szereg projektów poświęconych zachowaniu polskiego dziedzictwa archiwalnego w Argentynie, Brazylii, Chile i Meksyku, finansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polską Akademię Umiejętności oraz Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Kilkakrotnie uzyskał granty na powyższe badania i pełnił rolę specjalisty i kierownika grupy badawczej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dwukrotnie wydelegowało go na kwerendy archiwalne do Wielkiej Brytanii i Meksyku.

Jego badania i pasja do historii Meksyku XIX-XX wieku oraz miłość do kultury tego kraju były powszechnie znane i cenione. Dr Smolana był także życzliwym, pomocnym, mądrym i skromnym człowiekiem, zawsze gotowym do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jego duże poczucie humoru i takt sprawiały, że był niezwykle lubiany i szanowany przez koleżanki i kolegów oraz studentów i studentki.

Żegnamy Człowieka wielkiej wiedzy, wybitnego Badacza i cenionego Kolegę.

Pogrzeb odbędzie się 21 czerwca o 12.00 na cmentarzu na Bródnie (drewniany kościół).

Data publikacji: 05 czerwca 2024