Zmarła prof. dr hab. Ewa Geller

  • Zmarła prof. dr hab. Ewa Geller
  • Z głębokim żalem przekazujemy informację o odejściu prof. dr hab. Ewy Geller – germanistki, językoznawczyni i przede wszystkim jidyszystki, która w istotny sposób współkształtowała polskie i światowe badania nad językiem jidysz. W swoich najnowszych badaniach udowadniała tezę, że języki słowiańskie odegrały konstytutywną rolę w powstaniu i rozwoju jidysz, co najmniej taką samą jak niemiecki i hebrajski.
     
    Prof. Geller naukowo związana była z Instytutem Germanistyki UW, a szczególnie z Zakładem Językoznawstwa Germańskiego. W 1988 roku uzyskała stopień doktora na podstawie pracy pt. Polskie i wschodniosłowiańskie wpływy leksykalne i strukturalne w jidysz na przykładzie wybranych utworów I. B. Singera, w 2002 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. Warschauer Jiddisch (Jidysz Żydów Warszawskich), w 2017 otrzymała tytuł profesora. W latach 2015-2020 była prodziekanem Wydziału Neofilologii ds. naukowych.
     
    Prof. Geller była naukowczynią praktykującą interdyscyplinarność. Badając język jidysz, łączyła różne perspektywy badawcze: leksykografię, leksykologię, lingwistykę kontaktu językowego, socjolingwistykę. Zwieńczeniem Jej badań jidyszystycznych jest monografia wieloautorska z 2023 r. Yiddish as a Mixed Language Yiddish-Slavic Language Contact and Its Linguistic Outcome Boston, Leyden: Brill (300 pkt.). Prof. Geller opracowała również nowatorskie metody klasyfikacji wyrazów, które weszły do kanonu leksykografii polskiej i stanowią podstawę w opracowywaniu słowników. Jest autorką ponad 60 artykułów naukowych. W latach 2017-2022 kierowała grantem „Długotrwały kontakt językowy i jego skutki leksykalne oraz semantyczne na przykładzie polskich zapożyczeń leksykalnych w jidysz” finansowanego przez NCN (Opus 11) UMO-2016/21/B/HS2/02549.
     
    Współpracowała także z licznymi organizacjami zajmującymi się kulturą żydowską, współpracowała przy wystawie stałej Muzeum POLIN. Za działalność naukową i popularnonaukową została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014), otrzymała również nagrodę im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej (2016), a także liczne nagrody i wyróżnienia Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, m. in. nagrodę indywidualną za całokształt osiągnięć naukowych i dydaktycznych (2023).
     
    Wykształciła nie tylko pokolenia germanistek i germanistów, uwrażliwiając ich na piękno języka i jego sprawczą moc, ale także pokolenia jidyszystek i jidyszystow.
     
    Żegnamy Człowieka wielkiej wiedzy, wybitną Badaczkę i cenioną Koleżankę.

    Data publikacji: 28 grudnia 2023